PROMJENE U INTIMNOM PODRUČJU ŽENA KOJE NISU POVEZANE SA SPOLNO PRENOSIVIM INFEKCIJAMA
Znakovi spolno prenosivih infekcija mogu biti bolnost, svrbež ili druge promjene kože u području spolovila ili anusa, promijenjeni iscjedak iz rodnice, poteškoće pri mokrenju te bolovi ili krvarenje prilikom spolnog odnosa. No, ponekad se slični ili isti simptomi mogu javiti, a da uzrok tomu nisu spolno prenosive infekcije.
Promjene koje nisu uzrokovane spolno prenosivim infekcijama, mogu se manifestirati na različite načine te nisu sve opasne po zdravlje. Promjene kod žena najčešće su povezane uz pojačan vaginalni iscjedak, za što mogu postojati brojni razlozi poput određene faze menstrualnog ciklusa, spolnog uzbuđenja, spolno prenosivih infekcija, trudnoće, bakterijske vaginoze ili gljivične infekcije. Fiziološki vaginalni iscjedak je gotovo proziran ili bjelkast, sluzav i rastezljiv u vrijeme ovulacije ili mliječan i gušće konzistencije u ostalim fazama ciklusa. Prije ili pred kraj mjesečnice može se kao normalna pojava pojaviti i smećkasti iscjedak.
Promjene koje nisu povezane sa spolno prenosivim infekcijama, a imaju slične simptome su:
- Bakterijska vaginoza – najčešća je infekcija kod žena reproduktivne dobi, a javlja se i kod djevojaka koje još nisu stupile u spolni odnos. Ne postoji jasno definiran uzročnik i nema karakteristika tipičnog upalnog procesa. Radi se o infekciji rodnice zbog neravnoteže pojedinih vrsta bakterija koje u maloj količini normalno žive u rodnici. Simptomi često nisu izraženi, a mogu se pojaviti pojačani iscjedak bijele ili sive boje neugodnog mirisa po ribi, svrbež i nadraženost rodnice te osjećaj neugode. Bakterijska vaginoza obično se liječi antibioticima (na usta ili vaginaletama), a kod mnogih djevojaka simptomi se mogu ponovno javljati.
- Vaginalna gljivična infekcija – najčešći uzročnik gljivične infekcije je Candida albicans (80-90%), gljivica koja se normalno nalazi u probavnom traktu, u ustima i rodnici. Tijekom reproduktivne dobi najčešće se javlja kao vaginalna infekcija i/ili infekcija vulve. Infekcija se javlja ako dođe do njenog umnažanja, ali se može i prenijeti putem spolnog odnosa. Također se može razviti nakon uporabe antibiotika, oralnih kontraceptiva, u šećernoj bolesti, kod oslabljenog imunološkog sistema ili u trudnoći. Simptomi mogu uključivati svrbež, pečenje, bjelkasti iscjedak, osjećaj neugode, žarenje, crvenilo.
- Kvržice na preponama ili stidnim usnama – kvržice koje se javljaju na preponama mogu biti natečeni limfni čvorovi, upaljeni folikul dlake ili začepljeni kanal lojne žlijezde. Na preponama kod žena velik je broj limfnih čvorova, koji se u normalnom stanju uglavnom ne mogu pipati. Ukoliko radi brijanja, vježbanja, depilacije ili raznih drugih razloga dođe do reakcije, limfni čvorovi mogu biti povećani i opipljivi. Drugi uzrok nastanka kvržice, osim reaktivnog limfnog čvora, može biti i upaljen folikul urasle dlake, što je česta pojava u području prepona, najčešće zbog pritiska (uske odjeće). U tom slučaju dolazi do nakupljanja gnoja i kvržica se može upaliti. Liječenje se provodi antibioticima, a ponekad je potrebno i kirurško odstranjivanje.
- Krvarenje tijekom ovulacije (spotting) – ovulacija je prirodan proces tijekom kojeg jajnik izbacuje jajašce u jajovod. Kada se ovulacija približava, tijelo proizvodi više sluzi u vratu maternice, a to se očituje kao pojačani iscjedak koji se može vidjeti na donjem rublju ili toaletnom papiru nakon brisanja. Neke žene osjete bol tijekom ovulacije, a kod nekih žena ovulacija dovede i do krvarenja. Takvo je krvarenje prepoznatljivo po izrazu ''spotting'' odnosno ''točkasto'' krvarenje koje se pojavi u bilo kojem dijelu ciklusa izvan menstruacije. Kod nekih žena se pojavljuje kao nježna crvena ili gotovo ružičasta boja u iscjetku, koja traje jedan do dva dana. Ukoliko je krvarenje jače ili s ugrušcima, potrebo se javiti liječniku. Točkasto krvarenje, odnosno ''spotting'' može se pojaviti i zbog drugih čimbenika kao što su hormonalna kontracepcija, trudnoća, polipi, infekcije, miomi, poremećaji krvarenja, stres ili pad estrogena.
- Upala mjehura – simptomi mogu biti slični kao kod spolno prenosivih infekcija, iako se radi o upali mokraćnog mjehura. Smetnje koje se javljaju su bolno mokrenje, pečenje prilikom mokrenja, učestalo mokrenje malih količina mokraće, a ponekad se može javiti i krv u mokraći. Mokraća može biti tamna, gusta i neugodna mirisa. Žene mogu osjetiti bolove u leđima ili donjem dijelu trbuha. Najčešći uzrok je bakterijska infekcija, no upala mjehura može biti i gljivična, a simptomi mogu biti uslijed iritacije mokraćnog mjehura kamencem.
- Ozljede prilikom spolnog odnosa - u nekim situacijama može doći do ozljeda prilikom spolnog odnosa. Većina takvih rana je mala i zacijele same od sebe i nije povezana sa spolno prenosivim infekcijama. U slučaju jačeg krvarenja potrebno se javiti liječniku te može biti potrebno šivanje nastale rane (što se izvodi u anesteziji). Više o bolnim spolnim odnosima pročitajte na: Bolni spolni odnosi kod žena - Spolno zdravlje
- Pucanje himena – tijekom prve penetracije ili intenzivne sportske aktivnosti himen može puknuti, ovisno o čvrstoći i elastičnosti i može doći do krvarenja i bolova tijekom spolnog odnosa.
Nalaz PAPA testa kada nije u pitanju spolno prenosiva infekcija:
- Promijenjen PAPA test – PAPA test primarno služi ranom otkrivanju raka vrata maternice i premalignih promjena koje prethode njegovom nastanku, ali može otkriti i prisutnost upale, kao i nekih uzročnika spolno prenosivih infekcija. Nalaz upalnih promjena na PAPA testu je čest, a ponekad je potrebna terapija ili dodatna dijagnostika. Upale koje se mogu povezati s prisutnošću nekih mikrobioloških uzročnika su Bacillus vaginalis, Virus herpes simplex, Trichomonas vaginalis, Candida albicans, Actynomices, bakterijske vaginoze, klamidijske infekcije, te stanične promjene karakteristične za infekciju HPV-om. Više o ginekološkim pregledima i spolno prenosivim bolestima pročitajte na: Ginekološki pregledi i spolno prenosive bolesti
Kako bismo sačuvali svoje zdravlje i izbjegli neugodne simptome, važno je naglasiti kako pravilno održavati higijenu intimnog područja. Neodgovarajuća ili pretjerana higijena intimnog područja može biti uzrok ili jedan od uzroka razvoja ginekoloških problema poput gore spomenute bakterijske vaginoze, gljivične infekcije, iritacije i suhoće stidnice. Održavanje higijene intimnog područja za žene je jednostavno.
Savjeti za održavanje higijene intimnog područja:
- Preporučuje se nježno čišćenje vulve čistom vodom jednom do dva puta dnevno, ovisno o individualnim potrebama žene te fizičkim i spolnim aktivnostima.
- Preporučuje se upotreba nježnih sapuna bez dodataka i mirisa koji su namijenjeni za njegu intimnog područja
- Ne ispirati vaginu – u slučaju da se želite riješiti neugodnog mirisa, ispiranjem vagine može se pogoršati stanje, ali ako primijetite neobičan miris (po ribi), obratite se ginekologu jer je moguće da se radi o infekciji ili vaginozi.
- Održavajte redovitu higijenu oko analnog otvora i međice
- Za vrijeme menstruacije, higijenske uloške treba mijenjati svakih 4 do 6 sati ako je krvarenje blago te svaka 3 do 4 sata ako je krvarenje obilno te se češće prati tekućom vodom
- Koristite prozračno, pamučno i dovoljno široko donje rublje
- Za brisanje nakon pranja koristite toaletni papir ili čisti i suhi laneni ili pamučni ručnik
- U slučaju pojačanog vaginalnog iscjetka, mijenjajte gaćice nekoliko puta dnevno da intimno područje održite suhim. Ne preporučuje se korištenje dnevnih uložaka jer ometaju protok zraka.
- Ako za vrijeme spolnog odnosa koristite lubrikante, birajte one na bazi vode
- Nakon spolnog odnosa uklonite ostatke tjelesnih tekućina i lubrikanta, a preporučuje se i mokrenje kako bi se isprali mikroorganizmi koji su tijekom spolnog odnosa mogli biti uneseni u mokraćnu cijev
- Kako biste spriječili infekcije, ranice i urasle dlake nastale kao posljedica brijanja stidnih dlačica, koristite uvijek nove britvice, tuširajte se u toploj vodi kako bi koža bila mekša prije brijanja te dezinficirajte kožu nakon brijanja
Primjetite li neobične simptome u intimnom području kao što je pojačan ili promijenjen vaginalni iscjedak ili druge promjene, svakako se obratite ginekologu kako bio se otkrio točan uzrok.
Ako imate dodatna pitanja ili iskustvo želite podijeliti, potražite stručnu pomoć. Udruga HUHIV ima svoje savjetovalište u koje se mogu javiti osobe sa svim pitanjima o spolnom zdravlju i spolnim aktivnostima. Možete se javiti na besplatni broj 0800 448 767 radnim danom između 09:00 i 15:00 ili poslati mail na pitaj@huhiv.hr kako biste dobili odgovor na ono što vas brine.
_______
HUHIV - Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
Recenzija:
prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr. med., spec. epidemiologije
Ana Marija Stojić, dr. med., specijalizant ginekologije i opstetricije
IZVORI:
STD Facts - Bacterial Vaginosis (cdc.gov)
Vaginal Bleeding Between Periods: Causes, Prevention & Diagnosis (healthline.com)
Svrbež rodnice – uzroci, simptomi i liječenje | Kreni zdravo!
Higijena intimnog područja - gdje griješimo? | Poliklinika Mazalin (poliklinika-mazalin.hr)