TRUDNOĆA
Trudnoća, koja se još naziva i drugo stanje, obuhvaća vrijeme od usađivanja oplođene jajne stanice u sluznicu maternice do poroda. Nastaje vaginalnim spolnim odnosom ili postupcima potpomognute oplodnje.
Trudnoća traje 40 tjedana, a treba razjasniti da se prvi dan posljednje mjesečnice smatra prvima danom trudnoće. To nije uistinu prvi dan trudnoće, ali tako se računa iz praktičnog razloga što većina žena zna datum posljednje mjesečnice, a datum ovulacije ili oplodnje ne zna.
Trudnoća se dijeli na tri tromjesečja: prvo tromjesečje traje od 1. - 12. tjedna trudnoće, drugo tromjesečje od 13. do 26. tjedna trudnoće i treće od 27. tjedna trudnoće do poroda. Terminski porod se smatra nakon napunjenih 37. tjedana. Ukoliko se porod dogodi prije 22. tjedna trudnoće, smatra se pobačajem, jer dijete tada ne može preživjeti. Smatra se da od 22. tjedna ili 500 g težine djeteta, dijete uz puno pomoći liječnika i medicinskih sestara može preživjeti.
Prvi znak trudnoće je izostala mjesečnica. U tom razdoblju (ili najviše 5 - 6 dana prije očekivane menstruacije, ali sa smanjenom pouzdanošću) se može učiniti kućni urinski test na trudnoću. U slučaju pozitivnog test treba se javiti izabranom ginekologu primarne zdravstvene zaštite, koji će vas naručiti na prvi pregled oko 7. tjedna trudnoće.
U prvom tromjesečju javljaju se rani znakovi trudnoće, kao što su mučnina, umor, dojke postaju voluminoznije i ponekad bolne na dodir, učestala potreba za mokrenjem, različite pojačane emocije, pojačan mliječni iscjedak iz rodnice.
Trudnoću je poželjno unaprijed planirati. Na taj način možemo na vrijeme odustati od loših navika koje bi mogle štetiti plodu i budućoj majci, kao što je pušenje ili uzimanje nepotrebnih lijekova, a usvojiti neke zdrave navike kao što je rad na sebi i svom psihološkom zdravlju, fizičko kretanje i zdrava prehrana.
Trudnica može nositi jedan ili više plodova, kao na primjer blizance.
ZANIMLJIVOST
Najteža rođena beba rodila se 1955. godine u Italiji i težila je 10,2 kg. Prosječna težina novorođenčeta je 3 - 4 kg.
Posteljica (placenta) je poseban organ trudnice koji niti znanstvenici još ne razumiju u potpunosti. To je jedini organ koji čini tkivo dvije jedinke (majke i ploda) i jedini privremeni organ! To je organ koji izrasta u ženinu tijelu te postoji samo u vrijeme trudnoće, proizvodi hormone koji su neophodni za održavanje trudnoće te služi za prijenos kisika i hranjivih tvari iz majčine krvi fetusu, te vraćanje ugljikovog dioksida i otpadnih tvari u majčinu krv.
Autor: Ana Marija Stojić, dr. med., specijalizant ginekologije i opstetricije, Klinički bolnički centar „Sestre milosrdnice”