SAMOPREGLEDI
Samopregled je jednostavan pregled kojim sami možete provjeriti imate li simptome koji bi mogli upućivati na SPB ili drugu bolest. Pri tome nemoj pokušavati sam/a postaviti dijagnozu.
Ono što nađeš može i ne mora biti znak bolesti, ali upućuje da trebaš potražiti pregled i savjet liječnika. Nekad simptomi nestanu, što ne znači da si ozdravio/la. Ako si imao/la nezaštićeni spolni odnos ili intimni spolni kontakt bez zaštite moguće je da si bio/la u riziku od SPB.
Rano otkrivanje bolesti omogućuje uspješnije liječenje, sprečava razvoj komplikacija, a u slučaju SPB prijenos na drugu osobu.
Žene
Samopregled vanjskih spolnih organa za žene počinje od venerinog brijega prema dolje. Možeš si pomoći zrcalom. Prvo razmakni stidne dlake. Pažljivo potraži promjene na koži i sluznici (kvržice, ranice, mjehuriće na koži, bradavice, pojačan ili promijenjen iscjedak..). Ako nađeš bilo što od opisanog, javi se liječniku. Nakon toga razmakni velike usne i pogledaj nabore kože oko klitorisa. Traži iste promjene. Zatim pregledaj male usne s obje strane, vanjske i unutarnje, te oko ušća mokraćovoda i rodnice. Nije preporučljivo da sama obavljaš pregled dublje u rodnici. Neke se promjene mogu zbivati u rodnici ili na ušću maternice, ali njih treba isključiti pregledom kod liječnika. Znak SPB može biti i iscjedak iz rodnice, bol i pečenje kod mokrenja, bol u maloj zdjelici, krvarenje između menstruacija ili svrbež oko rodnice i u njoj. Ako si spolno aktivna, redovito posjećuj liječnika, bez obzira na simptome (preventivni liječnički pregledi Papa test). Rano otkrivanje bolesti omogućuje uspješnije liječenje, sprječava komplikacije SPB i prijenos na drugu osobu.
Samopregled dojki
Važno je da se žena upozna s normalnom građom i izgledom svojih dojki kako bi što prije primijetila promjene koje mogu ukazivati na bolest.
Preporuča se samopregled dojke provoditi redovito, s početkom reproduktivne dobi, svakog mjeseca u isto vrijeme (do 10. dana menstrualnog ciklusa).
- Svuci se do struka i stani pred ogledalo, stavi ruke na bokove, pri jakoj svjetlosti pogledaj ima li na dojkama ili u okolini promjene oblika, je li što natečeno, ima li boranja kože nalik na celulit, odnosno je li se uvukla jedna od bradavica. Manja razlika u veličini dojki je normalna. Digni ruke, okreći se pred ogledalom s jedne strane na drugu, te u međuvremenu nastavi pregled prema prijašnjim kriterijima.
- Obuhvati dojke dlanovima, prvo pregledaj dojku vodoravnim pa okomitim klizećim kretnjama. Pregled vrši u smjeru kazaljke sata. Obrati pozornost na otvrdnuća i čvorove. Zatim suprotnom rukom prođi uokolo bradavice unutar areole, te ih lagano prignječi, pazeći pritom na eventualno lučenje kiselog ili krvavog iscjetka. Ruku na strani bradavice nad kojom se obavlja pregled trebaš pritom spustiti u viseći položaj. Nastavi samopregled ležeći na krevetu.
- I u ležećem položaju pregledaj rukama dojke i okolinu. Desnu ruku koristiti za pregled lijeve dojke. Pregled započni na lijevoj dojci, na način da ti lijeva ruka leži pored trupa, te na način da ti je ruka ispod glave. Laganim pokretima pritišći i gladi kožu naizmjenice, prođi po dojci srednjim prstom i kažiprstom koristeći njihovu unutarnju dužinsku površinu (ne vrške prstiju). Napreduj kružnim pokretima po dojci, počevši izvana i odozgo, pritom se sve više približavaj bradavici. Desnu dojku pregledaj na isti način.
- Opipaj jamu iznad ključne kosti na obje strane. Ruku na strani koja se pregledava smjesti pored trupa.
- Opipaj oba pazuha sličnim pokretima ruke, pazeći pritom na čvorove.
U slučaju da primijetiš promjene na dojci ili napipaš kvržicu, zapamti gdje se promjena nalazi i javi se svom liječniku.
Ovdje podsjećamo i na medicinske postupke ranog otkrivanja raka dojke i raka vrata maternice koji se provode u okviru Nacionalnih programa ranog otkrivanja raka.
Probirni pregledi za rak vrata maternice:
- za sve žene u dobi od 25 do 64 godina
- postupak: preventivni pregled Papa test
- žene u dobi od 25 godina i starije s urednim Papa nalazom se pozivaju na besplatni preventivni pregled koji uključuje Papa test svake tri godine.
- seksualno aktivna mlada djevojka i žena treba redovite, preventivne ginekološke preglede i Papa test obavljati onoliko često koliko joj je to preporuči liječnik s obzirom na nalaz i utvrđeno stanje, što može biti jednom godišnje.
Probirni pregled za rano otkrivanje raka dojke:
- za sve žene u dobi od 50 do 69 godina
- postupak: mamografski pregled (rendgenski pregled dojki)
- žene se pozivaju na besplatni mamografski pregled svake dvije godine
- prvi mamografski pregled preporuča se napraviti između 38-40. godine života, a žene s pozitivnom obiteljskom anamnezom za rak dojke (netko u obitelji imao rak dojke) i ranije.
Muškarci
Samopregled vanjskih spolnih organa za muškarce počinje od pregleda ušća mokraćovoda na glaviću penisa. Ako nisi obrezan, povuci kožicu nadolje. Pogledaj cijeli glavić ukrug i pogledaj ima li kakvih promjena (kvržice, crvenilo, ranice ili mjehurići, bradavice koje izgledaju kao drugdje na tijelu, pojačan ili promijenjen iscjedak). Nadalje, pregledaj tijelo penisa do korijena i potraži iste znakove. Oko korijena penisa razmakni stidne dlake i pregledaj kožu ispod njih. Nemoj zaboraviti donju stranu penisa. Ako je potrebno, posluži se zrcalom. Ako si primijetio bilo kakvu opisanu promjenu, otiđi liječniku po savjet. SPB mogu uzrokovati bol i pečenje pri mokrenju ili iscjedak iz uda. Rano otkrivanje bolesti omogućuje uspješnije liječenje, sprječava komplikacije SPB i prijenos na drugu osobu.
Samopregled sjemenika (testisa)
Važno je da se muškarac upozna s normalnom građom i izgledom svojih testisa kako bi što prije primijetio promjene koje mogu ukazivati na bolest.
Preporuča se sa samopregledom započeti od 15. godine života, jedanput mjesečno ili češće. Provodi se nakon kupke, kad je koža mošnje (skrotuma) mekana i opuštena.
- Sjemenike pregledavaj u stojećem položaju pri dobrom svjetlu, svaki sjemenik zasebno. Odigni spolni ud (penis) kako bi imao bolji pristup mošnji.
- Nježno dirajući testise između palca i kažiprsta pregledaj čitavu površinu lijevog sjemenika i potraži bilo kakvu oteklinu, kvržicu, asimetriju ili bolno mjesto na sjemeniku. Sjemenik je normalno čvrst i glatke površine. Desni sjemenik pregledaj na isti način. Svaki sjemenik pregledavaj minutu. Zatim istodobno opipajte oba sjemenika kako biste provjerili postoji li asimetrija (nejednakost) u građi.
- Pregledaj pasjemenik (epididimis), koji se nalazi uz stražnji i gornji rub sjemenika koji mora biti mekan.
- Na kraju pregledajte čitavu mošnju, u kojoj, osim sjemenika i pasjemenika ne smije biti drugog sadržaja niti tekućine.
U slučaju da primijetiš kvržicu ili drugu promjenu na sjemeniku (bol, asimetriju- izraženije povećan ili smanjen jedan sjemenik), osjećaj težine u mošnji, bol u preponi ili donjem dijelu trbuha, tekućinu ili drugi sadržaj u mošnji, crvenilo na mošnji, primijetiš proširene vene, povećanje grudi ili njihovu osjetljivost, zapamti gdje se promjena nalazi i javi se svom liječniku. Važno je znati da većina kvržica nije opasna, no ako uočiš bilo kakvu promjenu, obrati se liječniku bez odgađanja.