AH, TAJ PUBERTET! – ZAMKE NA PUTU IZMEĐU DJETINJSTVA I ODRASLE DOBI
Adolescencija, putovanje od svijeta djeteta do svijeta odraslih obilježeno promjenama predstavlja jedno od najturbulentnijih razdoblja života. To je putovanje puno optimizma i pozitivne energije, no može donositi i izazove i opasnosti s trenutačnim, ali i dugoročnim posljedicama za zdravlje, jer se u ovom razdoblju života stječu navike i obrasci ponašanja, najčešće za cijeli život. Mladima je često neugodno razgovarati s roditeljima o temama vezanim za zdravlje, a roditeljima nije uvijek lako niti postaviti granice. No trud na tom području mora se uložiti u cilju zaštite zdravlja.
Najčešće zamke u koje upadaju današnji adolescenti
Pretjerano provođenje vremena ispred ekrana
Pretjerano provođenje vremena ispred ekrana je, zbog izloženosti nasilnom i drugom neprimjerenom sadržaju te mogućnosti zlostavljanja u virtualnom svijetu, povezano s nekoliko psihosocijalnih problema i prekomjernom tjelesnom masom i debljinom. Istraživanje provedeno longitudinalnom anketom Youth Media na 7415 ispitanika u dobi od 9 – 15 godina pokazuje koliko su bitna roditeljska pravila: djeca čiji su roditelji odredili granice i pravila ponašanja su provodila manje vremena pred ekranom od vršnjaka. Uobičajeni položaji tijela prilikom dugotrajnog boravka pred ekranom (TV, računalo, mobitel ili drugi uređaji) mogu s vremenom uzrokovati bolove u mišićno-koštanom sustavu, poremećaje vida i slične teškoće. Također, pretjerano provođenje vremena ispred ekrana podrazumijeva sjedilački način života koji u današnje vrijeme zahvaća i mlade, te se sve manje djece i mladih bavi nekom vrstom tjelesne aktivnosti, što može dovesti do problema s nepravilnom prehranom i debljinom. Razdoblje puberteta iznimno je važno za stjecanje doživotnih zdravih navika, ali i prevenciju mnogih bolesti u čemu odlučujuću ulogu igraju pravilna prehrana i tjelesna aktivnost.
Rizično spolno ponašanje
U doba adolescencije mladi postaju spolno aktivni i edukacija o odgovornom spolnom ponašanju je vrlo važna. Rani početak spolne aktivnosti, dok se mladi još razvijaju i emocionalno i kognitivno, donosi rizike za zdravlje i može povećati rizik od neplaniranih trudnoća i spolno prenosivih infekcija, uglavnom zbog neredovite uporabe kondoma ili drugih kontracepcijskih sredstava. U dobi od 15 godina, prema posljednjem istraživanju o zdravstvenom ponašanju učenika (HBSC), 21 % dječaka i 6 % djevojčica su imali spolne odnose, a pri posljednjem spolnom odnosu je samo 65 % dječaka i 53 % djevojčica koristilo kondom. Usprkos relativno dobrom znanju da su kondomi vrlo učinkovita metoda prevencije spolno prenosivih infekcija i metoda kontracepcije, uporaba kondoma je često nedosljedna. U spolno prenosive bolesti se ubrajaju infekcije humanim papiloma virusom (HPV) i hepatitisom B za koje danas postoji cjepivo. Cijepljenje protiv hepatitisa B se provodi u sklopu nacionanog Programa cijepljenja. Cijepljenje djevojaka i mladića protiv HPV-a se preporučuje zbog smanjenja rizika od infekcije HPV-om i razvoja karcinoma. Od školske godine 2017./2018. je cijepljenje protiv HPV-a besplatno za učenike i učenice u 8. razredu osnovne škole, a cijepljenje, uključujući pružanje informacije o cijepljenju učenicima i roditeljima, provodi školski liječnik nadležan za školu koju dijete polazi.
Za zaštitu spolnog zdravlja važno je:
- odgađanje spolnih odnosa za kasniju dob
- uzajamno vjerna veza i izbjegavanje čestog mijenjanja partnera
- korištenje kondoma
- redovni preventivni pregledi
- izbjegavanje uporabe alkohola i droga
- cijepljenje (protiv hepatitisa B i HPV-a)
Vršnjačko zlostavljanje
Prema istraživanju HBSC je 7 % dječaka i 8 % djevojčica u dobi od 15 godina unatrag nekoliko mjeseci bilo najmanje dvaput zlostavljano, dok je 10 % dječaka i 4 % djevojčica zlostavljalo druge najmanje dvaput unatrag nekoliko mjeseci. Zlostavljanje se definira kao negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći. Vršnjačkim zlostavljanjem se smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika govori ili čini loše ili neugodne stvari. Zlostavljanjem se može smatrati i ako se učenika opetovano zadirkuje na način koji mu je neugodan ili ako ga se namjerno izostavlja iz aktivnosti.
Opasnost od ovisnosti
Adolescenti eksperimentiraju s rizičnim ponašanjima kao što su pušenje cigareta, e-cigareta, konzumacija alkohola i marihuane pa je važna edukacija o negativnim posljedicama takvog ponašanja. Većina odraslih pušača je svoju prvu cigaretu zapalila u srednjoj školi, a do dobi od 18 godina su razvili ovisnost o nikotinu, koja kod adolescenta nastupa brže nego kod odraslih. Među mladima je sve popularnija upotreba elektroničkih cigareta, proizvoda za konzumaciju pare koja sadrži nikotin. O negativnim učenicima e-cigareta na mlad organizam, organizam u razvoju, nema još dovoljno saznanja, no treba uzeti u obzir da je sastav kemikalija koje se udišu vrlo različit i da potencijalno može mladom organizmu nanijeti štetu. Zbog toga su razmatranja o e-cigaretama u stručnim krugovima ograničena na odrasle i to kao pomoć pri prestanku pušenja dugogodišnjih pušača. Pijenje alkohola je kulturološki prihvaćen oblik ponašanja u mnogim europskim zemljama, što se negativno odražava na mlade i djecu, jer je i njima alkohol lako dostupan. Za mlade pijenje alkoholnih pića može predstavljati simbol približavanja svijetu odraslih, odraz želje za neovisnosti i samostalnosti.
Nepoželjni učinci konzumacije alkohola među mladima su prvenstveno povezani s rizičnim ponašanjem i nerijetko sukobom sa zakonom, kao i s prometnim nesrećama pod utjecajem alkohola. Dječaci su u svim dobnim skupinama skloniji opijanju od djevojčica. Početak pijenja alkohola u ranijoj dobi predstavlja rizik za razvoj štetne uporabe alkohola i ovisnosti o alkoholu u odrasloj dobi. Prema istraživanju HBSC, udio učenika koji su se opili dva ili više puta u životu raste s dobi i kod dječaka i kod djevojčica. Udio dječaka u dobi od 15 godina koji su prvo iskustvo s pijanstvom imali u dobi od 13 godina i mlađi je za 10 % veći nego kod djevojčica u dobi od 15 godina (6 %), što nam pokazuje da dječaci u Hrvatskoj ranije započinju s konzumacijom alkohola.
Marihuana ili kanabis je najraširenije ilegalno sredstvo ovisnosti u svijetu. U Hrvatskoj je gotovo svaki peti učenik u dobi od petnaest godina probao marihuanu najmanje jednom u životu, dok je kod djevojčica je taj postotak niži (11 %).
Važna je cjelokupna briga za zdravlje i razgovor s roditeljima o temama vezanim za zdravlje
U adolescenciji, kao razdoblju između djetinjstva i odrasle dobi, važno je s roditeljima razgovarati o temama vezanim za zdravlje. Ponekad i roditeljima i adolescentima može biti nelagodno razgovarati o toj temi i to posebno vezano za reproduktivno zdravlje, pušenje te konzumaciju alkohola i psihoaktivnih tvari. No svaki će razgovor bez povišenih tonova, svađe i vrijeđanja, biti koristan za mladu osobu. Iako se ponekad čini da mladi ne slušaju, savjeti ipak ostaju zabilježeni, pa trud nije uzaludan, pogotovo kad je rječnik jednostavan i prihvatljiv, a pristup prijateljski. Ipak, roditelji ne smiju zaboraviti da su prvenstveno roditelji, a ne prijatelji djeteta te da je njihova prirodna zadaća odrediti pravila ponašanja: što se smije, a što ne. Rizična ponašanja kod mladih nisu izoliran događaj i prevenciju treba provoditi sveobuhvatno, u svim segmentima zdravlja (tjelesnom, mentalnom, socijalnom).
Izvor članka: http://javno-zdravlje.hr/ah-taj-pubertet-zamke-na-putu-izmedu-djetinjstva-i-odrasle-dobi/