STAVOVI I NAVIKE TESTIRANJA – ANALIZA ANKETE MOBILNE APLIKACIJE SPOLNO ZDRAVLJE
Preventivna zdravstvena ponašanja su ponašanja koja štite nas i naše bližnje od bolesti i drugih negativnih zdravstvenih stanja. Kada razgovaramo o spolnom zdravlju, preventivna testiranja kao primjer preventivnih zdravstvenih ponašanja igraju značajnu ulogu u prevenciji dugoročnih posljedica koje neliječene spolno prenosive bolesti mogu razviti, ali i prevenciji dodatnih odnosno novih zaraza.
Uobičajeno, osobe pristupaju testiranju pri pojavi nekih simptoma u genitalnom području, čemu je uzrok pogrešna pretpostavka da spolno prenosive infekcije u pravilu pokazuju simptome. Istina je da u većini slučajeva neće pokazati nikakve ili tek slabo primjetne simptome. Prema prikupljenom iskustvu korisnika CheckPoint centra Zagreb, liječnici u raznim zdravstvenim ustanovama također temu o testiranju često započinju samo kod pojave nekih simptoma. To nam ukazuje da ne postoji dosljedna inicijativa za razgovorom o spolnom zdravlju i motiviranjem na preventivno testiranje ni od strane pacijenata, ni od strane liječnika.
Kako bismo stekli bolji uvid u razmišljanja naše zajednice, upitali smo korisnike aplikacije Spolno zdravlje o nekim stavovima i navikama testiranja. Anketu je riješilo 114 osoba, 54 muškaraca i 60 žena, od kojih je 83 % sudionika izjavilo da je spolno aktivno. Neredovito korištenje kondoma u vezi prisutno je kod 65 % sudionika, a izvan veze kod 55 % sudionika (nikada / ponekad / često korištenje kondoma). To je važno pitanje jer nezaštićeni spolni odnosi mogu biti rizično ponašanje za spolno prenosive infekcije. Unatoč tome, testirala se tek polovica sudionika. Na pitanje o razgovoru o spolnom zdravlju s nekim stručnjakom (liječnik, medicinska sestra, savjetnik u području spolnog zdravlja i sl.), 65 % korisnika odgovorilo je da ima iskustvo takvog razgovora. Ipak, čak trećina (35 %) korisnika nikada nije razgovaralo o spolnom zdravlju s nekim stručnjakom. Informacije i znanja o spolnom i reproduktivnom zdravlju, stekli su učenjem u školi, kroz osobno iskustvo i vlastito informiranje na internetu, kod vršnjaka i slično. Edukacija o spolnom zdravlju kroz trenutni školski program ima prostora za poboljšanja, jer je usredotočena na pružanje informacija, a razvoj vještina odgovornog spolnog ponašanja nije značajno obuhvaćeno.
Nadalje, više od polovice sudionika je izjavilo da je imalo neki simptom karakterističan za spolno prenosive bolesti, a više od pola sudionika je navelo da znaju gdje se mogu testirati.
Rezultati ankete ukazuju da ne postoji sklonost preventivnim testiranjima, već se ona vrše interventno – primjerice, pri pojavi simptoma. što je već navedeno, prisutnost simptoma nije jedini pokazatelj prisutnosti infekcije, jer veliki broj spolno prenosivih infekcija ne pokazuje simptome ili su oni jedva vidljivi. Umjesto toga, potrebno je uzeti u obzir pokazatelje ponašanja koje puno bolje daju procjenu rizika za dobivanje spolno prenosive infekcije – primjerice informacije o rizičnim spolnim ponašanjima kao što su neredovito/nedosljedno korištenje kondoma, veći broj i učestala promjena spolnih partnera, korištenje opojnih droga i/ili alkohola prije i tijekom spolnih odnosa, nedovoljno poznavanje partnera i slično.
U području komunikacije o spolnom zdravlju, liječnici bi trebali osiguravati pristupačnost/otvorenost i dovoljno ugodne atmosfere za razgovor o tim temama, a pacijenti bi trebali biti iskreni o tom razgovoru, ali i osvijestiti potrebu za takvim razgovorom. Preuzimanjem svog dijela odgovornosti i aktivnim sudjelovanjem u brizi za zdravlje možemo pozitivno utjecati na zdravstvena ponašanja koja doprinose smanjenju stopa spolno prenosivih bolesti, tako što smo doprinijeli detabuiziranjem te teme. Prvi korak pri tome je edukacija. Svatko treba razumjeti da su ponašanja i navike ti koji primarno ukazuju na rizik za spolno prenosive infekcije, a ne samo simptomi. Nadalje, svi smo seksualna bića, na ovaj ili onaj način, i vjerojatno smo, ako smo spolno aktivni, bili u riziku od neke spolno prenosive bolesti. Stoga je važno prihvatiti da je normalna stvar da svi imamo ponašanja, stavove, ideje i vrijednosti vezane za svoj spolni život. I na kraju, želimo podsjetiti da je testiranje na spolno prenosive bolesti jedan od oblika zdravstveno odgovornog ponašanja, koje za cilj ima zaštitu vlastitog zdravlja i zdravlja naših spolnih partnera. Testiranje na spolno prenosive bolesti preporučljivo je svakome tko je spolno aktivan.
Zahvaljujemo svakome tko je odvojio svoje vrijeme za ispunjavanje naše ankete u mobilnoj aplikaciji Spolno zdravlje. Svojim doprinosom omogućujete nama stvaranje bolje i jasnije slike što je zajednici koja nas okružuje potrebno, kako bismo kreirali uspješnije aktivnosti, programe i projekte za vas.
Posjetite edukativnu platformu Volim Zdravlje , naučite nešto novo, obnovite ili unaprijedite svoje znanje kroz online tečaj:
E-LEARNING: Testiranje na spolno prenosive infekcije
Možda će vas također zanimati:
- E-LEARNING: Kako razgovarati o spolnom zdravlju?
- E-LEARNING: Kako se zaštititi od spolno prenosivih bolesti i neplanirane trudnoće?
- E-LEARNING: Vrste spolnih odnosa i njihova rizičnost za spolno prenosive infekcije
- E-LEARNING: Spolno prenosive infekcije i njihova učestalost
- E-LEARNING: Spolno zdravlje – što sve obuhvaća i zašto je važno
HUHIV - Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
Recenzija: prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr.med., specijalist epidemiolog - Hrvatski zavod za javno zdravstvo