ISKUSTVA SEXTINGA – ANALIZA ANKETE U SKLOPU MOBILNE APLIKACIJE SPOLNO ZDRAVLJE
Brzim razvojem digitalnog svijeta otvorile su se i nove mogućnosti društvenog života. Interakcije sve više poprimaju online oblik – međusobno razgovaramo putem pametnih telefona značajni dio dana, i to pozivima, porukama i drugim sadržajima. Intimni život također je počeo razvijati svoje digitalne oblike komunikacije, poput sextinga, jednog od najzanimljivijih međuljudskih fenomena današnjih društvenih znanosti.
Ukratko, sexting je razmjena poruka seksualnog sadržaja preko digitalnog medija, auključuje poruke, fotografije, slike i video sadržaje.
Sexting je tema razgovora mnogih stručnjaka mentalnog zdravlja zbog toga što razmjenom takvih sadržaja osobe koje sudjeluju u aktivnostima sextinga mogu izložiti nekim opasnostima – ponajprije, mogućnosti zlouporabe sadržaja tako da se bez pristanka proslijeđuju trećim osobama ili se objavljuju na javnim stranicama. Mladi često nisu svijesni tih opasnosti, ili su svijesni, ali svejedno odlučuju sudjelovati u sextingu, podcjenjujući posljedice koje se mogu dogoditi. Neovlašteno proslijeđivanje sadržaja može uzrokovati posramljivanje, ucjene, cyberbullying, bullying i različite psihičke teškoće poput anskioznosti i depresije. Edukacija mladih je važna, a preduvjet za uspješnu edukaciju je razumijevanje ponašanja i potreba mladih.
Anketa u sklopu mobilne aplikacije Spolno zdravlje kao svrhu imala istražiti tipična ponašanja mladih, kao i neka razmišljanja u području sextinga. To je jedan od načina na koji temeljem rezultata prikupljenih podataka uzimamo u obzir stavove, ideje i mišljenja zajednice prilikom osmišljavanja naših budućih strateških postupaka za dobrobit zajednice, te zahvaljujemo svakoj osobi koja se odvojila svoje vrijeme na ispunjavanje ankete.
Rezultati ankete
Anketu je riješilo 63 sudionika, 35 žena i 28 muškaraca. Više od polovine sudionika pripada dobnoj skupini od 15 do 24 godine. Gotovo svi (92 %) sudionici su primili poruku seksualnog sadržaja, a njih 88 % ju je nekome poslalo. Također, 82 % sudionika primilo je vizualni seksualni sadržaj (fotografija, slika, video), a 71 % ga je poslalo.
Na pitanje „Brine li te što vezano uz dopisivanje sa seksualnim sadržajem?“ čak 64% sudionika izrazilo je neki oblik zabrinutosti – najčešće brinu da se slike ne dijele bez pristanka (36 %) ili da roditelji ne saznaju (11%).
Savjeti za sigurnost na internetu
Podaci svjedoče o tome da je sexting vrlo popularna aktivnost, no da ne postoji dovoljno svjesnosti o mogućnosti zloupotrebesadržaja koji se šalje. Dolaskom interneta u naš život, te transformacijom inače uobičajenih imeđuljudskih odnosa u digitalizirane oblike, pojavljuju se i novi izazovi. Sigurnost na internetu jedan je od tih izazova, a za nju je potrebna dodatna edukacija odnosno odgoj u obitelji, koji može izostati ili roditlejima predstavljati teškoću, jer roditelji često ne razumiju i ne koriste digitalni svijet u mjeri u kojoj ga razumiju i koriste djeca. Zbog toga, roditelji često ne pripreme dobro dijete za digitalni svijet, no oni mogu potražiti pomoć stručnjaka, primjerice odgojno-obrazovnih djelatnika ili specijaliziranih stručnjaka koji se bave digitalnom pismenošću i sigurnošću na internetu. Mladima često nije dovoljno samo ukazati na rizike, jer naši podaci pokazuju da, sve i da znaju posljedice kojima se izlažu, svejedno prakticiraju rizična ponašanja, jer podcijenjuju rizik da se to može dogoditi njima. Roditeljska uloga je tada pružiti djeci informacije o sigurnosti na internetu i ohrabrivati ih i osnaživati u vlastitoj inicijativi prakticiranja sigurnih ponašanja na internetu. Također, dobar je savjet s djecom razgovarati o tim temama, primjerice pitati ih što sve smatraju cyberbullyingom (elektroničko zlostavljanje). Cyberbullying je svaki postupak na internetu kojem je svrha povreda, uvreda, uznemiravanje, ponižavanje, ili nanošenje neke druge štete drugoj osobi. Djecu je potrebno educirati u tom smjeru, ili nadograditi njihova znanja, te ih educirati i o postupcima koje je moguće napraviti ako saznaju da je neki njihov vršnjak žrtva cyberbullyinga, ili oni sami.
Bilo bi dobro da svako dijete koje se koristi internetom ili drugim digitalnim oblicima komunikacije zna za online aplikaciju za pomoć u slučaju potrebe - Red Button Ministarstva unutarnjih poslova. Koristi se u situaciji vlastite zabrinutosti ili zabrinutosti za dobrobit nekog drugog djeteta – prijava je jednostavna i pregledava se unutar 24 sata. Red Button nalazi se na sljedećem linku: https://redbutton.gov.hr/online-prijava/7
Neke od internetskih stranica na kojima se nalaze informacije i savjeti za zaštitu i sigurnost na internetu: https://www.carnet.hr/tema/racunalna-sigurnost/, https://www.cert.hr/
Također, e-learning tečaj pod nazivom Sigurnost na internetu pruža pomoć u edukaciji i informiranju o ovim temama, a namijenjen je roditeljima, mladima i svim stručnjacima koji se bave područjem odgoja i obrazovanja djece i mladih. Tečaj je dostupan na edukativnoj online platformi Volim zdravlje, koja je razvijena u sklopu ESF projekta, uz partnerstvo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i uz suradnju brojnih medicinskih i zdravstvenih stručnjaka, ključnih dionika u području zdravstva te brojnih drugih institucija i stručnjaka koji doprinose unaprjeđenju znanja u području zaštite zdravlja. ,
Posjetite edukativnu platformu Volim Zdravlje , naučite nešto novo, obnovite ili unaprijedite svoje znanjekroz online tečaj:
E-LEARNING: Sigurnost na internetu
Možda će vas također zanimati:
- E-LEARNING: Sram i spolno zdravlje
- E-LEARNING: Pritisak prvog spolnog odnosa
- E-LEARNING: Korisni alati za prevenciju i edukaciju u praksi
- Najčešća pitanja o spolnom zdravlju
HUHIV - Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
Recenzija: prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr.med., specijalist epidemiolog - Hrvatski zavod za javno zdravstvo