BOLNI SPOLNI ODNOSI KOD ŽENA
Spolni odnosi dio su našeg života i potreba za seksualnim odnosom spada kod većine ljudi među osnovne biološke potrebe. Spolni odnosi najčešće su bezbolni, no postoje slučajevi kada dolazi do bolnog spolnog odnosa kod žena.
Bol može biti u rasponu od neugode do probadajuće boli, iako se to rijetko događa. Bol tijekom spolnih odnosa kod žena naziva se dispareunija i može se pojaviti u području genitalija (u vulvi, području oko otvora vagine ili unutar vagine) te unutar zdjelice prije, tijekom ili nakon spolnog odnosa. Bol može biti oštra i intenzivna i može se javiti kod žena svih dobnih skupina, pa čak i kod onih koje su do pojave bolnih odnosa nesmetano uživale u seksualnim odnosima. Dispareunija ne izaziva samo lokalnu bol i neugodu već može biti uzrok nezadovoljstva i frustracija, razočaranosti i emocionalnih problema. Pojava boli također posljedično može dovesti do problema u odnosu između partnera. Bol može biti posljedica raznih psihičkih i tjelesnih čimbenika. Psihički uzroci uzimaju se u obzir tek nakon što se isključe organski uzroci.
Bolovi kod dispareunije mogu varirati, a bol se može pojaviti:
- U rodnici, mokraćovodu ili mjehuru
- Tijekom penetracije
- Za vrijeme ili nakon odnosa
- Duboko u zdjelici tijekom odnosa
- Samo s određenim partnerima ili u određenim okolnostima
- Uz upotrebu tampona
- Zajedno s peckanjem, svrbežom ili oštrom probadajućom boli sličnoj menstrualnim grčevima
ORGANSKI UZROCI BOLOVA
- Smanjena lubrikacija (vlaženje) – na seksualno uzbuđenje spolni organi reagiraju proizvodnjom sekreta. Ako vagina nije dovoljno vlažna, trenje pri penetraciji izaziva bol i može izazivati vidljivo oštećenje tkiva. Smanjena lubrikacija često je uzrokovana psihološkim čimbenicima kao što su nedostatak uzbuđenja, smanjen libido te depresivno ili anksiozno raspoloženje. Također nedostatak estrogena (uslijed menopauze, nakon poroda te prilikom uzimanja kontracepcijskih pilula) uzrokuje suhoću kože vanjskog spolovila i suhoću sluznice rodnice, što uzrokuje bol prilikom spolnog odnosa.
- Alergijski vulvovaginitis (alergijska upala stidnice) nastaje zbog preosjetljivosti na tvari za higijenu genitalnog područja
- Vulvodinija – kronična bol koja zahvaća vanjske spolne organe (uključujući stidne usne, klitoris
i otvor rodnice), a uzrokuje ju preosjetljivost na mehaničke podražaje. Karakterizira je bol, nadraženost ili žarenje stidnice. Liječnici ne znaju što je uzrok tome i ne postoji poznati lijek. Pretpostavlja se da do nje može doći nakon dugotrajne kandidijaze (gljivične infekcije), zbog poremećenog imunološkog odgovora ili preosjetljivosti živčanih završetaka na tom području. Samopomoć u kombinaciji s liječenjem može pomoći u olakšanju bolova.
- Vaginizam – refleksna kontrakcija (zatezanje) mišića na otvoru rodnice. Vaginizam uzrokuje bol tijekom spolnog odnosa, a uzrokovan je uglavnom strahom od ozljeda ili prethodne traume. Ginekološkim pregledom može se ustanoviti da se radi o vaginizmu jer pri pregledu također dolazi do grča mišića, što ima za posljedicu bol kao i pri spolnom odnosu.
- Spolno prenosive infekcije – zbog neprepoznatih i neliječenih spolno spolno prenosivih infekcija mogu se razviti komplikacije i može doći do nakupljanja tekućine, stvaranja apscesa i priraslica vezivnog tkiva što dovodi do boli tijekom odnosa. Kandidijaza, trihomonijaza, genitalni herpes ili upala Bartolinijevih žlijezdi česti su uzroci bolnih spolnih odnosa. Uz bolove mogu se javiti i iscjedak promijenjene boje i konzistencije te neugodnog mirisa. Mokraćne infekcije također mogu dovesti do pojave bolova tijekom spolnog odnosa.
- Problemi s maternicom i rodnicom – upalna stanja rodnice i vrata maternice mogu reagirati bolovima raznih intenziteta. Bol se osjeća pri penetraciji, najčešće u donjem dijelu trbuha i kraće vrijeme nakon spolnog odnosa.
- Endometrioza – jedan od najčešćih uzroka bolnih spolnih odnosa. Kod endometrioze sluznica maternice raste izvan svojih anatomskih granica (izvan maternice). Kod nekih ne stvara bolove, no većina žena osjeća bolove i napetost u donjem dijelu trbuha. Bolovi se pogoršavaju na početku i tijekom mjesečnice (smanjuju se na kraju mjesečnice) te prilikom spolnog odnosa. Endometriozu je potrebno liječiti kako ne bi nastala neplodnost i druge komplikacije, a liječenje je individualno i može uključivati hormonsku terapiju ili operativni zahvat.
- Ciste jajnika, miomi i drugi tumori spolnih organa mogu izazvati duboku bol pri penetraciji
- Upalna bolest zdjelice – upala jajnika, jajovoda i upalna bolest zdjelice izazivaju bolove u trbuhu i križima. Upalnu bolest zdjelice mogu uzrokovati neliječene spolno prenosive infekcije poput klamidijske infekcije i gonoreje.
- Ozljeda vulve (stidnice) ili vagine (rodnice) – prilikom neke traume, za vrijeme poroda, epiziotimije (; rez međice – tkiva između analnog otvora i rodnice tijekom poroda), kod uklanjanja stidnih dlačica, operacijom ili zračenjem
- Izvanmaternična trudnoća
- Medicinska - neka medicinska stanja mogu neizravno utjecati na bolove. Ta stanja uključuju artritis, dijabetes, rak i problemi sa štitnjačom
- Hormonske promjene – tijekom perimenopauze i menopauze smanjene razine ženskog hormona estrogena može uzrokovati suhoću rodnice, što može uzrokovati bol. Hormonska terapija jedna je od mogućnosti liječenja (uz korištenje lubrikanta ili vaginalne hidratantne kreme)
Ostali uzroci mogu uključivati:
- Ako se bol javlja rijetko ili samo u neke dane ili u nekim pozama (kada je partner straga ili je žena na njemu) vjerojatno njegovo spolovilo udara u vrat maternice
- Veličina penisa partnera - ako je žena dovoljno opuštena i uzbuđena, rodnica se produžuje u toj mjeri da u nju penetrira penis bilo kakve širine i dužine, no ako je ženi to prvo seksualno iskustvo, moguće je osjetiti manju bol
- Dubinska bol može biti izazvana i zaboravljenim tamponom
PSIHOLOŠKI UZROCI BOLOVA
Psihološke uzroke boli tijekom spolnog odnosa je moguće utvrditi tek nakon što se isključe organski uzroci. Utjecaj psiholoških faktora na oba partnera je veoma bitan kada se govori o bolnim spolnim odnosima. Emocije poput straha, krivnje, srama, sramežljivosti ili neugodnosti zbog spolnog odnosa mogu otežavati opuštanje. Kada se ne možete opustiti, uzbuđenje je teško i mogu nastati bolovi zbog smanjene vlažnosti rodnice i nedovoljne opuštenosti. Stres i umor također mogu utjecati na želju za seksom i smanjiti libido. Manjak samopouzdanja, nesigurnost te nezadovoljstvo zbog fizičkog izgleda ili intimnosti također doprinose niskoj razini uzbuđenja što uzrokuje bol prilikom odnosa. Manjak intimne povezanosti s partnerom i krivnja povezana sa spolnošću snažno smanjuju seksualnu želju i ugodu. Partnerova spolna disfunkcija (poteškoće prilikom postizanja ili održavanja erekcije) također može negativno utjecati na žene. Problemi u intimnoj vezi s partnerom mogu ometati seksualnu funkciju. Uobičajeno pitanje odnosa je neusklađenost partnera u razini želje za seksom (jedan partner želi češće i više spolnih odnosa, dok drugi želi rjeđe i manje seksualnih odnosa). Također, bračni problemi, problemi u vezi, gubitak povjerenja ili nedostatak komunikacije te problemi koji su prisutni samo kod jednog partnera (depresija, seksualna trauma u prošlosti) mogu utjecati na spolne odnose.
DIJAGNOSTIKA
Ako tijekom seksa imate česte ili jake bolove, trebali biste posjetiti ginekolog. Važno je isključiti ginekološka stanja koja mogu uzrokovati bolove. Liječnik može dijagnosticirati osnovni uzrok bolova koji nastaju tijekom seksa (dispareuniju) temeljitom anamnezom, pregledom zdjelice, dodatnim pretragama kako bi se isključile infekcije i druge moguće tjelesne uzorke boli. Pregledom zdjelice liječnik pregledava vanjsko i unutarnje područje kako bi se pronašli znakovi moguće suhoće, upale ili infekcije, anatomski problemi, ožiljci, nenormalne mase ili izrasline ili endometrioza. Možda će biti potrebno uzeti cervikalne briseve, napraviti ultrazvučni pregled ili neku drugu pretragu. Vaša medicinska i seksualna povijest, simptomi i tegobe koje imate, kao i nalazi liječničkog pregleda i pretraga važni su za utvrđivanje uzroka boli.
Najčešća pitanja koja liječnici postavljaju prilikom postavljanja dijagnoze su:
- Kada i gdje osjećate bol?
- Koji partneri ili položaji vam uzrokuju bol?
- Uzrokuju li vam neke druge aktivnosti bol?
- Može li vam vaš partner pomoći?
- Koristite li neke lijekove?
- Ostala zdravstvena stanja
LIJEČENJE DISPAREUNIJE
Liječenje dispareunije ovisi o samom uzroku, a najčešće je složeno i zahtijeva multidisciplinarni pristup, odnosno suradnju liječnika različitih specijalnosti (ginekolog, psiholog, seksualni terapeut, psihijatar). Pojedini tretmani bolnih spolnih odnosa ne zahtijevaju medicinsku intervenciju. Na primjer, u slučaju bolnog odnosa nakon trudnoće, pričekajte najmanje šest tjedana prije nego što stupite u spolni odnos. U slučajevima kada je problem suhoća rodnice, odnosno nedostatak lubrikacije, potrebno je isprobati lubrikante koji su topivi u vodi. Ako je suhoća rodnice posljedica menopauze, liječnik može prepisati kreme, tablete ili druge lijekove na bazi hormona estrogena. Ako su bolovi uzrokovani infekcijom ili upalnim stanjem, liječnik će propisati antimikrobne lijekove te po potrebu druge lijekove. Fizikalna terapija i primjena biofeedback-a djelotvorne su metode koje mogu pomoći smanjiti tonus mišića i naučiti ženu kako da svjesno otpusti zdjelične mišiće. Biofeedback je tehnika liječenja koja osobama pomaže da poboljšaju svoje zdravlje kontroliranjem tjelesnih unutrašnjih procesa koji su inače automatski i nevoljni, kao npr. puls, krvni tlak, napetost mišića, tjelesna temperatura. Podaci se mjere elektrodama i prikazuju na monitoru. Monitor korisniku predstavlja povratnu vezu o unutarnjih procesima u njegovu tijelu.
Ako je nakon uklanjanja fizičkih uzroka i dalje prisutna bol prilikom spolnih odnosa i u slučajevima u kojima ne postoji tjelesni uzrok, savjetuje se psihoterapija ili seksualna terapija. Seksualni problemi najčešće utječu na oba partnera zato je poželjno da se u terapiju uključe kao par. Osim otkrivanja uzroka boli parovi uče kako bolje komunicirati međusobno, komunicirati o boli, spoznati kako ona utječe na odnos i kako si mogu pomoći. Kroz seksualnu terapiju parovi nerijetko prošire svoje spoznaje o nekim oblicima seksualnih užitaka koje ranije nisu primjenjivali.
KAKO SI SAMI MOŽETE POMOĆI?
- Koristite lubrikante topive u vodi ako osjetite iritaciju ili osjetljivost rodnice. Nemojte koristiti vazelin, dječje ulje ili mineralno ulje s kondomima jer mogu otopiti lateks i uzrokovati pucanje kondoma.
- Pokušajte imati spolne odnose kada ste opušteni, a ne umorni ili uznemireni.
- Otvoreno komunicirajte s partnerom o bolovima, recite gdje i kada osjećate bol, kao i koje aktivnosti su vam ugodne.
- Isprobajte seksualne aktivnosti koje ne uzrokuju bolove. Ako je spolni odnos bolan, možda se možete usredotočiti na uzajamnu masturbaciju ili oralni seks.
- Ispraznite mjehur prije spolnog odnosa
- Kupajte ili otuširajte se u toploj vodi prije spolnog odnosa
- Uzmite sredstvo protiv bolova prije spolnog odnosa
- Nakon spolnog odnosa koristite hladne obloge kako biste spriječili pečenje nakon odnosa
PREVENCIJA
Kako biste smanjili rizik od boli tijekom odnosa, možete učiniti nekoliko stvari:
- Nakon poroda pričekajte najmanje šest tjedana prije nastavka sa spolnim odnosima
- Koristite lubrikante na bazi vode ako je suhoća rodnice problem
- Koristite pravilnu higijenu
- Spriječite spolno prenosive infekcije korištenje kondoma ili drugih barijernih sredstava
Više o prevenciji pročitajte na: Prevencija - ABC - Spolno zdravlje
- Potaknite prirodno podmazivanje rodnice s dovoljno vremena za predigru i stimulaciju
Ako imate dodatna pitanja ili iskustvo želite podijeliti, potražite stručnu pomoć. Udruga HUHIV ima svoje savjetovalište u koje se mogu javiti osobe sa svim pitanjima o spolnom zdravlju i spolnim aktivnostima. Možete se javiti na besplatni broj 0800 448 767 radnim danom između 09:00 i 15:00 ili poslati mail na pitaj@huhiv.hr kako biste dobili odgovor na ono što vas brine.
_______
HUHIV - Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
Recenzija: prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr.med., specijalist epidemiolog - Hrvatski zavod za javno zdravstvo
IZVORI:
Female Pain During Sex (Dyspareunia) (clevelandclinic.org)
Dyspareunia (Painful Intercourse): Causes, Treatments, and More (healthline.com)