SIMPTOMI I PAD IMUNITETA - JE LI MOGUĆE DA JE HIV?
Pojavom nekih simptoma poput grlobolje i povišene tjelesne temperature osoba može pomisliti je li zaražena HIV-om, pogotovo ako pretražuje simptome na internetu. Je li moguće da se radi o HIV-u?
Vrlo je lako upasti u krug negativnih i pesimističnih scenarija o bolestima nakon izlaganja nekim rizicima. Ponekad čak i do granice gdje nam neprestano razmišljanje o mogućoj zarazi uzrokuje veliki stres i ometa svakodnevno funkcioniranje. To se može dogoditi pogotovo kad je riječ o nespecifičnim simptomima koji se javljaju u ranoj fazi infekcija HIV-om (akutna infekcija HIV-om koja se javlja 3-6 tjedana od rizičnog izlaganja). Dobro je znati rizike i simptome infekcije HIV-om, ali isto tako treba provjeriti kod stručnjaka o čemu se radi kako potraga za zdravljem ne bi završila samo na internetskim tražilicama i ostavila Vas s još više pitanja te neizvjesnosti. Ljudi često pretražuju simptome na internetu i kad nalete na članak o simptomima infekcije HIV-om, u zabrinutosti za svoje zdravlje, pronalaze kod sebe sve navedene simptome i povezuju sve što pročitaju sa svojim zdravstvenim stanjem. Zbog toga mogu početi brinuti imaju li infekciju HIV-om, a ponekad u velikoj brizi za svoje zdravlje i stresu od razmišljanja o HIV-u mogu inducirati ili misliti da imaju slične simptome, pa im se može pričiniti da imaju bol u kostima, ili povećane limfne čvorove, a stres može izazvati probleme s probavom, kožne reakcije, glavobolje i slično. Uočeni simptomi mogu biti jači zbog problema s prehranom i spavanjem koji se javljaju zbog pretjerane brige. Ako imate takve simptome, o njima razgovarajte s liječnikom kako biste bili sigurni o čemu se radi. Testiranje na HIV preporučeno je ako ste bili u situaciji u kojoj ste se mogli zaraziti HIV-om (nezaštićeni spolni odnosi, injektiranje droga...). Ako ste imali takva rizična ponašanja, nemojte se osloniti samo na pojavu simptoma. Njihovo odsutstvo također Vas može navesti na krivi trag da do infekcije HIV-om nije došlo (ne javljaju se kod svih osoba zaraženih HIV-om!). Umjesto da pretpostavljate, rezultat testiranja jedini je sigurni pokazatelj je li do infekcije došlo (testiranje se može obaviti barem 1-3 mjeseca od posljednjeg rizičnog odnosa, ovisno o vrsti testa). Također, ako ste bili u situaciji u kojoj ste se mogli zaraziti HIV-om i primijetite simptome akutne infekcije HIV-om, nemojte ih zanemariti, već se testirajte. Testiranje omogućava rano otkrivanje infekcije HIV-om i uspješnije liječenje.
Koji su simptomi infekcije HIV-om?
HIV je virus humane imunodeficijencije, retrovirus koji u slučaju neliječene infekcije uzrokuje AIDS. AIDS (engl.) i SIDA (franc.) skraćenice su za sindrom stečenog nedostatka imuniteta. Virus uzrokuje slabost i nesposobnost obrambenog sustava organizma.
Akutna infekcija HIV-om javlja se u 30-50% slučajeva 3 do 6 tjedana od trenutka infekcije. Javljaju se simptomi koji podsjećaju na gripu ili infektivnu mononukleozu (vrućica, povećanje limfnih čvorova, grlobolja, osip te bolovi u mišićima i zglobovima). Akutna faza bolesti obično traje od 7 do 21 dan, a simptomi nestaju i bez liječenja i nakon toga slijedi dugo razdoblje bez izraženijih znakova bolesti (može trajati do 10 godina).
Međutim, iako zaražena osoba nema izraženijih simptoma, u slučaju neliječene infekcije HIV-om, virus se svakodnevno umnožava, razara napadnute stanice,postupno se smanjuje broj limfocita CD4 te se zbog slabljanja obrambenog sustava javljaju razne bolesti. Češći simptomi i bolesti koje se povezuju s neliječenom HIV infekcijom mogu biti:
- oteklina limfnih čvorova (osobito na vratu i pazuhu)
- jak zamor (koji traje više tjedana bez očitih razloga)
- neočekivani gubitak tjelesne težine (više od 4.5 kg u 2 mjeseca)
- dugotrajni proljev (bez vidljivih razloga)
- gljivične infekcije usta
- kratkoća daha i suhi kašalj koji duže traje
- vrućica i znojenje
- bolesti kože – ružičaste ili purpurne mrlje koje se pojavljuju na koži, uključujuću i usta i vjeđe (obično su tvrde i nalik na modrice).
Detaljnije o tijeku i simptomima infekcije HIV-om možete pročitati ovdje.
Što to onda znači za mene?
Akutna infekcija HIV-om može izazvati lepezu simptoma koji mogu biti uzrokovani nizom drugih bolesti. To su najčešće neka vjerojatnija zdravstvena stanja, pogotovo u razdoblju od studenog do veljače, primjerice prehlada i ostale respiratorne infekcije. Stoga je infekciju HIV-om uvijek važno procjenjivati i u kontekstu izloženosti rizičnim situacijama za zarazu HIV-om. To znači da biste trebali obratiti pažnju na moguće rizike ako ste im bili izloženi, kao što je učestalo mijenjanje spolnih partnera, spolni odnosi bez zaštite s partnerima koje ne poznajete ili nedovoljno poznajete, posebice nezaštićeni analni odnosi, spolni odnosi s partnerima koji imaju rizična ponašanja, korištenje droga injektiranjem, i ako ste imali takva rizična izlaganja, preporuča se testiranje na HIV (jer, simptomi akutne infekcije HIV-om ne moraju se uvijek pojaviti!). O mogućim simptomima infekcije HIV-om koje primijetite treba promišljati uvijek u povezanosti s rizičnim izlaganjem (rizičnim spolnim odnosima, korištenje dorga injektiranjem).
A gdje se mogu testirati?
U Hrvatskoj djeluju centri za dobrovoljno testiranje na HIV gdje se možete anonimno i besplatno (bez liječničke uputnice) testirati na HIV, a u nekim centrima i na virusne hepatitise (B i C) i sifilis. Kako biste se testirali na HIV, možete provjeriti mjesta gdje to možete učiniti korištenjem Tražilice zdravstvenih usluga. Označite koja vas testiranja zanimaju, zatim u kojem ste gradu i imat ćete pregled svih mjesta gdje to možete učiniti i pod kojim uvjetima (radno vrijeme, je li besplatno, je li anonimno, je li potrebno naručivanje, na što se možete testirati i slično).
---
HUHIV - Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
Recenzija: prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr.med., specijalist epidemiolog - Hrvatski zavod za javno zdravstvo