KAKO S PARTNEROM RAZGOVARATI O SEKSU
Kada se zaljubimo, seks se čini izuzetno prirodnim i lakim i teško možemo zamisliti da ćemo jednog dana trebati razgovarati o tome. Ipak, sasvim je normalno da trebamo raspravljati o mnogim aspektima seksa, od učestalosti do kvalitete. Dobra komunikacija temelj je svake kvalitetne veze. To vrijedi za sve aspekte odnosa, pa tako i za seksualni.
Komunikacija je neophodna od samog početka do kraja veze. Bez obzira na to koliko smo dugo u vezi, trebamo nastaviti komunicirati o svojim seksualnim očekivanjima, željama i potrebama, jer se isti mijenjaju i rastu tijekom života i s obzirom na to kako se odnos mijenja. Kada tek ulazimo u vezu, često smo nervozni u razgovoru s novom osobom i teško otkrivamo intimne seksualne detalje jer se želimo sviđati novoj osobi. Neodgovarajuća komunikacija među seksualnim partnerima može dovesti do teškoća u odnosu, stoga je važno s partnerom otvoreno razgovarati o različitim temama koje su vezane za zajednički seksualni život. Te teme mogu uključivati:
- razgovor prije i nakon prvog spolnog odnosa
- razgovore tijekom veze koji otkrivaju što vam se u zajedničkom seksu sviđa, što biste voljeli dodati, promijeniti
- koliko često želite imati spolne odnose
- postoje li razlike između vaših želja i želja vašeg partnera i kako se nositi s time
- kako istražiti nepoznate stvari u seksu
Prvi spolni odnos važan je događaj u životu i za žene i za muškarce. Ta tema ponekad za sobom nosi mnoga pitanja i nedoumice i može biti izvor osjećaja nelagode, straha ili tjeskobe. Intimnost podrazumijeva mnogo više od fizičkog odnosa, spolnog zdravlja i odgovornog seksualnog ponašanja. Omogućuje povezivanje na dubljim razinama od one tjelesne. S partnerom možete međusobno razgovarati o nekim pitanjima koja su vama bitna, a ona mogu uključivati razgovor o tome:
- jesam li ja prva osoba s kojom moj partner stupa u spolni odnos, odnosno koliko je intimnih partnera moj partner imao prije mene
- jer li u tom slučaju partner koristio zaštitu
- ima li (ili je imao) neku od spolno prenosivih bolesti (SPB) i je li se ikad testirao na SPB (informiranje o SPB)
- koji oblik kontracepcije koristiti
- kako se zaštititi od SPB
- je li djevojka/žena bila na ginekološkom pregledu prije stupanja u spolni odnos
- kako spriječiti neplaniranu trudnoću
S partnerom bi bilo dobro razgovarati o svim pitanjima jer je važan dio odgovornog spolnog ponašanja. Iako to može biti teško, pogotovo ako nikada prije niste razgovarali o seksu, pokušajte biti što izravniji, sigurni u sebe i iskreni. Partneru dajte do znanja da vas privlači i da želite imati odnose s njim. Ukoliko vas brine pitanje zaštite ili prijenosa SPB, razgovarajte iskreno i postavite otvorena pitanja o tome.
Prije stupanja u prvi spolni odnos važno je da se osjećate spremnima. Osim tjelesne i fizičke zrelosti, bitna je i ona psihička. Obje strane trebaju s oduševljenjem pristati na spolni odnos. Odluka o spolnom odnosu je na vama i nije dobro upuštati se u to zbog pritiska okoline ili partnera, vlastitih nerealnih očekivanja ili dokazivanja sebi ili drugima. Više o prvom spolnom odnosu i svemu što trebate znati o tome, pročitajte na Prvi spolni odnos – što sve trebam znati, kako se pripremiti? - Spolno zdravlje
Dobra informiranost o zaštiti i spolno prenosivim bolestima također je bitan dio seksualnog života. Preporučamo da pročitate nešto više o tome u rubrici KAKO SE ZAŠTITITI.
Mnogi stručnjaci koji se bave područjem seksualnih odnosa ističu da izbjegavanjem razgovora o seksu možemo izbjeći neku nespretnost ili sram, ali isto tako partneru šaljemo poruku da se slažemo s neoptimalnim seksom. Vođenjem razgovora o seksu, veza može imati emocionalne, psihološke i mentalne dobrobiti. Razgovor o tim temama također može pomoći u stvaranju temelja za bolji odnos dok učite jedno o drugome i zajedno istražujete nove stvari. Svaka osoba u vezi sa sobom nosi set različitih potreba, iskustava i očekivanja koji rezultiraju različitim ponašanjem u seksu. Ukoliko partneru jasno ne date do znanja da vam nešto ne odgovara, kako će on znati da nešto treba promijeniti? Iako razgovor može biti neugodan, partneru je važno pristupiti otvoreno, iskreno i bez prosuđivanja, poštujući svoje i tuđe potrebe, želje i osjećaje. Dvoje partnera koji su seksualno povezani jedno s drugim u konačnici žele jedan drugome ugoditi. Razgovor o seksu nije nužan samo prije prvog spolnog odnosa, već i tijekom veze. To je vještina koja se razvija s vremenom, a za početak donosimo nekoliko savjeta za učinkovit razgovor:
Izaberite neutralno mjesto za razgovor, odnosno nemojte svog partnera iznenaditi razgovorom o seksu. Pozovite svog partnera na kavu ili piće i unaprijed ga obavijestite da želite o tome popričati. Odabir mjesta koje nije nabijeno osjećajima (poput spavaće sobe) povećava šansu za konstruktivnu raspravu. Važno načelo koje se također može primijeniti na komunikaciju i odnose općenito je odabrati pravo vrijeme za razgovor. Ako imate puno suzdržanih osjećaja u vezi sa seksualnim životom, odaberite vrijeme kada niste povišenih emocija ili pod stresom i mjesto koje nije povezano sa seksom. Također, nemojte razgovarati o tome odmah po završetku spolnog odnosa. Temu seksa nemojte koristiti u svađama jer je to česta kombinacija kojom možete povrijediti jedan drugoga.
Odaberite samo jednu temu po razgovoru. Rasprave o seksu trebaju biti kratke, ciljane i ograničene. Složene osjećaje u vezi s odnosom najbolje je rješavati postepeno, korak po korak. Fokusirajte se na konkretno ponašanje koje biste voljeli promijeniti i istaknite zašto vam je to važno. Na primjer, ukoliko želite da vaš partner bude inicijator odnosa, a ne vi sami, recite mu kako se osjećate u vezi toga i pitajte ga da li bi volio to raditi.
Dajte prijedloge umjesto prigovora. Partneru prvo pružite malo sigurnosti, komentirajući pozitivne aspekte vašeg seksualnog života, zatim predložite ono što biste htjeli i dajte konkretan primjer. Iako je važno reći ‘’ne’’ onome što vam se ne sviđa, posebice ako je neugodno ili bolno, ne zaboravite biti pozitivni prema onome što volite i usmjeravati partnera na način koji mu daje do znanja ono u čemu uživate. Možete koristiti izraze poput ‘’Sviđa mi se kada me dodiruješ na ovaj način’’.
Recite partneru kako se osjećate. Kada je riječ o seksu, nije rijetkost da se osjećamo pomalo nervozno ili sramežljivo. Partneru otvoreno recite kako se osjećate, jer će vjerojatno ionako primijetiti da ste nervozni. Iskrenost će vam pomoći da partner shvati kako se osjećate. Komunicirajte želje i potrebe. Često se trudimo izbjegavati detalje kada razgovaramo o seksu, međutim dobar spolni život karakterizira i znanje o međusobnim željama i potrebama. Ako želite da vaš partner počne raditi nešto posebno (ili prestane raditi nešto), važno je da mu date do znanja što točno imate na umu. Na primjer, ako želite više predigre, partneru jasno dajte do znanja kako se osjećate u vezi toga i što ubuduće želite.
Ponekad nas u razgovoru ograničavaju nedostatci jezika. Jedna od prepreka za komunikaciju jest da ponekad izgovoreno zvuči neprecizno ili prestrogo. Kada govorimo ‘’Učini to…malo niže… malo veći pritisak’’ raspoloženje se vrlo brzo izgubi. Ukoliko vam izražavanje predstavlja problem, možda gledanje erotskih filmova može pomoći da olakšate razgovore s partnerom. Izaberite film koji pokazuje ono što od partnera želite i pitajte ga što misli o tome. Ukoliko vam se to ne čini kao rješenje, možete masturbirati pred partnerom kako biste mu pokazali kakvi vam dodiri odgovaraju.
Seksualne želje i potrebe mogu imati široki spektar. Postoje aktivnosti koje volite, one o kojima ne možete pomisliti i sve one stvari između toga. Vaše želje i potrebe se mogu i promijeniti, a komuniciranje takvih intimnih potreba zahtijeva visoku razinu povjerenja i samopouzdanja. Razmislite što bi vam bilo ugodno, a što neugodno, a možete napraviti i popis aktivnosti te označiti pojedinu aktivnost kao ugodnu ili neugodnu i podijeliti ih s partnerom. Komuniciranje ovih stvari s partnerom pomaže vam da ostanete otvoreni. Ukoliko vas brine da bi nešto što želite probati moglo biti fizički ili seksualno opasno, razgovarajte s liječnikom ili stručnjakom.
Više o seksu, predigri i odgovornom spolnom ponašanju pročitajte na Što je seks, kada završava i kako se tu uklapa predigra - Spolno zdravlje i Odgovorno spolno ponašanje - Spolno zdravlje
Razgovor o spolnosti izazovan je za pojedine osobe jer su to teme o kojima se u društvu ne govori mnogo. No, razgovori o spolnosti educiraju i stvaraju osjećaj podrške te na taj način ostvaruju preduvjete za zaštitu spolnog i reproduktivnog zdravlja i zadovoljstvo u spolnom životu. Takvi razgovori stvaraju otvoreno društvo u kojem pojedinci jasno izražavaju stvari koje ih brinu. Ponekad nam nije lako s partnerima razgovarati o intimnim stvarima i u tom slučaju veliku podršku pružaju nam prijatelji i vršnjaci. U jednom istraživanju koje je provela udruga HUHIV rezultati su pokazali da je razgovor o seksu s vršnjacima najugodniji izvor informacija. Druženje i komunikacija s vršnjacima može vam pomoći u izražavanju i shvaćanju vlastitih osjećaja, pružiti i osvijestiti neovisnost, prilagodljivost, sposobnost rješavanja problema i prijateljsko ponašanje. Prijatelji nam mogu pružiti emocionalnu sigurnost, ljubav, naklonost i osnova su romantičnim odnosima. Želimo vas ohrabriti da razgovarate sa svojim vršnjacima o pitanjima koja su vama u seksualnom odnosu bitna i stvarima koje vas brinu, ako vam to odgovara i pomaže u razumijevanju vlastite seksualnosti i poboljšanju veze.
Ako mislite da vam je potrebno više informacija o ovoj temi ili imate neke druge brige i nedoumice vezano uz spolno i reproduktivno zdravlje, obratite se roditeljima ili stručnjaku s kojim možete razgovarati o ovim temama.
U Tražilici zdravstvenih usluga (https://spolnozdravlje.hr/trazilica) mobilne aplikacije Spolno zdravlje možete potražiti usluge za savjetovanje i informiranje. Udruga HUHIV ima svoje savjetovalište u koje se mogu javiti osobe sa svojim pitanjima o spolnom zdravlju. Možete se javiti na besplatni broj 0800 448 767 radnim radnom između 09:00h i 15:00h ili poslati upit na pitaj@huhiv.hr kako biste dobili odgovor na ono što vas brine.
_______
HUHIV - Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
Recenzija: prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr.med., specijalist epidemiolog - Hrvatski zavod za javno zdravstvo
LITERATURA
Američka udruga za seksualno zdravlje (ASHA) Talking about Sex. Preuzeto s: https://www.ashasexualhealth.org/talking-about-sex/
Carey, E. (2020). Talking to Your Partner About Sex. Preuzeto s: https://www.healthline.com/health/healthy-sex-partner-communication#topics
Cruz, C., Greenwald E., Sandil R. (2017). Let's Talk About Seks: Integrating Seks Positivity in Counseliung Psychology Practice, The Counseling Psychologist 45(4), 547-569
FFZG Kako si - Kako s partnerom razgovarati o seksu, dostupno na: Kako s partnerom razgovarati o seksu – kako si? | Zajedno do odgovora. (unizg.hr)
Norén, L. Communication and Relationships: How to Talk to Your Partner About Sex. Therapy by Leigh. Preuzeto s: https://www.therapybyleigh.com/human-sexuality-blog/communication-and-relationships-how-to-talk-to-your-partner-about-sex
Poliklinika Mazalin (2019). Prvi spolni odnos. Preuzeto s: Prvi spolni odnos | Savjeti i preporuke | Poliklinika Mazalin (poliklinika-mazalin.hr)
Watson, L.J. (2017) Four Rules for a Productive Sex Talk with Your Partner. Psychology Today. Preuzeto s : https://www.psychologytoday.com/us/blog/married-and-still-doing-it/201709/four-rules-productive-sex-talk-your-partner